Valdas Podkalnes sociālais projekts izstādē “Ideju kolekcijas”

Rīgas Porcelāna muzejs kā Latvijas simtās jubilejas gada noslēdzošo izstādi atklās “Ideju kolekcijas”, kas ir mākslinieces Valdas Podkalnes iniciēts koncepts.

Tiks eksponētas divas darbu sērijas – krūzīšu kolekcija, kas tapusi 1993. gadā un porcelāna bloki, kas radīti 2017./2018. gadā speciāli izstādei muzejā. Darbu formas dizainu veidojusi Valda Podkalne, savukārt tās apgleznojuši vai kā citādi radoši izmantojuši daudzi citi, pašas autores izraudzīti un uzaicināti mākslinieki. Šī izstāde savieno ne vien dažādus laikus, bet arī muzeja ekspozīciju (un tajā redzamo krājumu) ar laikmetīgo mākslu. Ja, piemēram, Rīgas Porcelāna rūpnīcā tā bija ierasta prakse, ka formas dizaina autors ir viens, bet tā dekorus veido citi mākslinieki, tad laikmetīgajā mākslā šādi radoši kopdarbi ir daudz retāka parādība. Vēl vairāk, laikā kad tik svarīgs autorības jautājums, ir patiess izaicinājums un uzdrošināšanās piedāvāt māksliniekam izmantot kāda cita mākslinieka veidotu darbu. Valdas Podkalnes sociālajā projektā, kas savieno gadsimtus, iesaistīti 34 Latvijas kultūras ainā nozīmīgi mākslinieki. Tiks prezentēts arī katalogs “BLOG.KS” kā vērtīga šī notikuma dokumentācija.

Valda Podkalne ir viena no spilgtākajām latviešu māksliniecēm, kas strādā ne vien ar keramiku, bet arī fotogrāfiju un konceptuālām instalācijām. Māksliniece ir atpazīstama Latvijas un Eiropas laikmetīgās mākslas kontekstā. Viņas darbi atrodas dažādās Eiropas muzeju kolekcijās un ir gūtas vairākas atzinības gan citur Eiropā, gan biennālēs un starptautiskās izstādēs Latvijā. Savulaik absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Industriālā dizaina nodaļu, docējusi arī Vizuālās komunikācijas nodaļā. Kopumā strādājusi par pasniedzēju Latvijas Mākslas akadēmijā 27 gadus. Šobrīd Valda Podkalne ir brīvmāksliniece, regulāri rīko personālizstādes, kurās ar dažādu materiālu starpniecību reflektē par atmiņām, dzīves pagriezieniem un sastaptajiem cilvēkiem.

KOLEKCIJA

1993. gadā Valda Podkalne uzaicināja apgleznot sava dizaina krūzītes Inesi Brants, Romi Bēmu, Anatoliju Borodkinu, Andri Breži, Induli Gailānu, Helēnu Heinrihsoni, Ivaru Heinrihsonu, Pēteri Martinsonu, Sarmīti Māliņu, Anitu Melderi, Andru Neiburgu, Juri Putrāmu, Marutu Raudi, Māri Subaču, Ingrīdu Zāberi un Vilni Zāberu. Galerijā “Bastejs” tapa izstāde “Kolekcionāriem”. “No mūsdienu skatpunkta raugoties, šai izstādei un tās eksponātiem ir ne tikai unikālu dizaina priekšmetu loma. Tā ir arī spilgta dokumentāla liecība par tālaika Latvijas mākslas procesiem un personībām,” katalogā “BLOG.KS“ raksta Daiga Rudzāte.

BLOG.KS

25 gadus vēlāk, kad ir izaugusi jauna mākslinieku paaudze, Valda Podkalne šo akciju atkārto kopā ar 17 jauniem māksliniekiem. Porcelāna bloku sērijas tapšanā piedalās apvienība “GolfClayderman”, Katrīna Čemme, Kaspars Groševs, Haralds Jegodzienskis, Jānis Krauklis, Ieva Kraule-Kūna, Maija Kurševa, Andrejs Lavrinovičs, Anete Melece, Katrīna Neiburga, Ojārs Pētersons, Beate Poikāne, Krišs Salmanis, Evita Vasiļjeva, Evelīna Vida, Lote Vilma Vītiņa un Amanda Ziemele.

Arī Valda Podkalne pati ir strādājusi gan ar krūzītes, gan bloka formu radot tām savu interpretāciju, līdz ar to ieņemot gan iniciatores lomu, gan nostājoties līdzās uzrunātajiem māksliniekiem – saviem līdzgaitniekiem.

“Bloks ir rezultāts – produkts, kas izriet no šajās visnotaļ šaurajās un specifiskajās sociālajās attiecībās uzkrātās enerģijas un uzticības kapitāla,” tā Helmuts Caune. Bet viens no projekta dalībniekiem Haralds Jegodzienskis par Valdas Podkalnes darbu raksta: ““BLOG.KS“ kā projekts liek mums pārdomāt, padarīt atpazīstamas šķietami nepārvaramu mūru saknes: katrs būvakmens no kopuma ansambļa uzzied savā individuālajā fantāzijas bagātībā un enerģiskajā dziņā.”

Citējot Helmuta Caunes kataloga “BLOG.KS” ievadtekstu: “Gan mākslinieku darba rezultāts, gan teksti, ar ko viņi papildina savus darbus, ir vēsturiska liecība par kādu vietu, laiku un to apdzīvojošo apziņu dzīvēm. Valda deva iespēju caur vienlaikus piejaucēto un kaprīzo porcelāna mediju reģistrēt kaut ko, kas kādam liekas būtisks, un tagad šis būtiskais ir pieejams arī mūsu – visu pārējo – apcerei.”

Šo mākslas projektu, ko Haralds Jegodzienskis nosauc par “sociālo darbu” bet Helmuts Caune definē kā “sociālu produktu” būs iespēja skatīt Rīgas Porcelāna muzejā no 2018. gada 14. decembra līdz 2019. gada 30. janvārim izstādē “Ideju kolekcijas”, savukārt katalogā “BLOG.KS” tas būs saglabāts ne vien šai, bet arī nākošajai mākslinieku un kultūras baudītāju paaudzei.

Kuratore Ieva Nagliņa.

Kataloga “BLOG.KS” dizainu veidojis Kirils Kirasirovs, tekstu autori: Helmuts Caune (Arterritory.com), Ieva Lejasmeijere, Daiga Rudzāte (Arterritory.com). Izdevējs: Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Porcelāna muzejs, 2018. Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Pielikumā publicitātes foto:

01 – “Bez nosaukuma”. Valda Podkalne. Porcelāns, epoksīda sveķi. 2018. Foto Valts Kleins.

02 – “Matainais bloks ar DNS”. Valda Podkalne (formas autore), Katrīna Neiburga (dekora autore). Porcelāns, līme, autores ģimenes locekļu mati. 2018. Foto Valts Kleins.

03 – “Bez nosaukuma un iepriekšējas pieredzes”. Valda Podkalne (formas autore), Kaspars Groševs (dekora autors). Porcelāns, virsglazūras apgleznojums. 2018. Foto Valts Kleins.

04 – “Piecepts process”. Valda Podkalne (formas autore), Amanda Ziemele (dekora autore). Porcelāns, krāsu pigmenti, glazūra, melnais porcelāns. 2018. Foto Valts Kleins.

05 – Tase un apakštase. Valda Podkalne (formas autore), Sarmīte Māliņa (dekora autore). Porcelāns, virsglazūras apgleznojums. 1993. Foto Valts Kleins.

06 – Tase un apakštase. Valda Podkalne (formas autore), Andris Breže (dekora autors). Porcelāns, virsglazūras apgleznojums. 1993. Foto Valts Kleins.

07 – Valdas Podkalnes portrets. Foto Juris Rozenbergs.

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru